Veliko podatkov je zlahka dostopnih številnim uporabnikom

Pred sedmimi leti je Narodna in univerzitetna knjižnica kot novost objavila izdajo Slovenske bibliografije, ki je bila proizvod iz računalniško podprtega kataloga. Za tiste čase je bilo to revolucionarno dejanje. Toda tehnologija se izpopolnjuje z neverjetno naglico. V svetu, pa tudi pri nas so čedalje bolj uveljavljeni kompaktni diski (CD-ROM), ne samo na področju zvočnih zapisov, ampak tudi v slikovnem in tekstovnem gradivu.

V bibliotekarski stroki na mednarodnem področju se mnenja kaj je bolje, alt on-line dostopnost do baze podatkov, kar pomeni tudi večji strošek ali izdelava cederomov, še vedno razhajajo. On-line dostop do baz podatkov navadno omogoča dostop do bolj ažurnih podatkov in tudi večjega števila le-teh. Vendar večkrat naletimo na težave pri vzpostavitvi komunikacije, pri nastavljanju pravilnega iskalnega parametra itd.. navsezadnje pa je treba tako informacijo tudi plačati. Cederom, ki omogoča shranjevanje zelo velikega števila podatkov je prav gotovo bolj praktičen, navadno so programi za iskanje bolj preprosti, iskanje po takih bazah le običajno zastonj saj je strošek le nakup cederoma, sprijazniti pa se moramo z dejstvom da podatki niso ažurni. Narodna univerzitetna knjižnica je s pomočjo podjetja i-Rose iz Laškega izdala Slovensko bibliografijo na cederomu, ki pomeni celovit pregled narodne pisne ustvarjalnosti. Narodna in univerzitetna knjižnica že 50 let izdeluje in izdaja Slovensko bibliografijo v tiskani obliki. Od Ieta 1988 naprej sestavljamo bibliografijo tudi v on-line vzajemnem katalogu COBIB (kooperativna bibliografska baza) sistema COBISS (kooperativni bibliogratski sistem in servisi), ki ga softwersko in hardwersko vzdržuje Inštitut informacijskih znanosti Maribor (IZUM).

Več kot 16 tisoč bibliografskih enot:

Izdaja Slovenske bibliografije na cederomu vsebuje popise knjig in zajema predvsem obdobje od leta 1989 naprej. Obsega več kot 16.000 bibliografskih enot, ki smo jih povzeli iz COBIB. Podatki so vneseni v strojno čitljivi strukturi COMARC, ki je delno modificirana oblika UNIMARC. Struktura je mednarodno priznana saj je le tako mogoče podatke izmenjavati s svetom. Slovenska bibliografija na cederomu ima v tej obliki več prednosti: večjo dostopnost. lažje oziroma prijaznejše iskanje, nižjo ceno, fizično majhen medij. Čeprav je v sistem COBISS v Sloveniji vključenih okoli 100 knjižnic je veliko knjižnic in inštitucij, ki bi potrebovale bibliografske podatke o knjižni produkciji, zunaj tega sistema. Mnogi uporabniki lahko na svojem peceju doma ali na delovnem mestu brez usposabljanja iščejo po bibliografiji. Namestitev cederoma le preprosta. Potreben je osebni računalnik (najmanj 386 in okolje Windows). Prek ikon, ki se pokažejo na zaslonu, si poiščemo želeno opcijo: vseskozi imamu na voljo »pomoč«.

Kako iščemo?

Iskanje je mogoča po različnih parametrih. Najbolj pogosto je iskanje po avtorjih ali vsebini dokumenta. Skoraj vsa iskalna polja imajo slovarje kar pomeni navadno abecedni slovar polj (na primer abecedni pregled avtorjev ali gesel ali imen založb itd.). Bibliografski opis vsebuje poleg najbolj običajnih podatkov, kot so avtorji (vključeni so tudi sekundarni avtorji, to so prevajalci, uredniki, ilustratorji, pisci opomb itd.), le naslednje podatke: naslov, podnaslov, podatek o izdaji ali ponatisu, založba in kraj založbe, letnica izdaje, zbirka, opombe, vrstici UDK (univerzalna decimalna klasifikacija), ISBN (mednarodna standardna številka knjige), jezik besedila, država izdaje in drugo. Vsi ti podatki so iskalni. lahko pa jih iščemo tudi v medsebojni povezavi z operatorji AND, OR, NOT Pri iskanju si lahko izberemo lažjo ali bolj zahtevno inačico iskanja, za slednjo pa moramo imeti že nekaj predznanja predvsem o strukturi podatkov. Iskanje poteka razmeroma hitro. Zadetke lahko razvrščamo po štirih različnih parametrih:

  • letnica izida,
  • avtor,
  • naslov,
  • založba.

Program omogoča prek ikon na zaslonu štiri različne izpise zadetkov:

  • standardni,
  • uporabniški,
  • ISBD (international standard bibliographic description)
  • COMARC (izpis v celotni strukturi zapisa).

Prva dva izpisa sta namenjena predvsem uporabnikom, ki ne poznajo pravil katalogizacije, zadnji dve pa sta predvsem za knjižničarje. Zadetke lahko pregledamo na zaslonu ali jih tiskamo na papir. Lahko jih prenesemo tudi na drug medij in oblikujemo svojo bazo. S programom lahko komuniciramo v slovenskem ali angleškem jeziku. Izhod iz posameznega dela programa je preprost in hiter.

Komu je namenjena:

Slovenska bibliografija na cederomu ni namenjena samo knjižničarjem, ampak vsem uporabnikom, ki jih zanima, kaj se dogaja v slovenskem založništvu in slovenski knjigi sploh, saj Slovenska bibliografija vsebuje tudi knjige slovenskih avtorjev, ki so izšle zunaj meja države Slovenije, zamejsko knjižno produkcijo in knjige, ki jih izdajajo naši izseljenci. Slovenska bibliografija na cederomu se bo dopolnjevala nekajkrat na leto. V prihodnje bi želeli vključiti tudi popis slovenskih časnikov, časopisov in drugih periodičnih publikacij. NUK hkrati pripravlja retrospektivno bibliografijo člankov za obdobje od leta 1797 do 1945. Ta bibliografija je zdaj le v kataloški obliki in v zelo slabem stanju. V želji, da tudi te podatke ponudimo širši javnosti, hkrati pa zavarujemo katalog, te pripravljamo konverzijo. Retrospektivna bibliografija člankov vsebuje okoli 500.000 enot, te zdaj pa je na računalniški medij prenešenih okoli 60. 000 bibliografskih enot . Članki so z vseh strokovnih področjih tedanjega časa. Tudi ta projekt poteka v sodelovanju z laškim podjetjem i-Rose.

Delo, 20. 12. 1995

Sorodni članki