Stoletnica ljubljanskega potresa

Očitno je tudi NUK ugotovil (nekaj let za ostalim svetom), da so knjigam šteti dnevi. Zbirko slik ter tekstov in časopisnih izrezkov iz dni po ljubljanskem potresu so izdali na CD-ROM-u. Za zagon programa je – kot za 90% slovenskih CD izdelkov – potrebno Windows okolje, toda program teče povečan čez cel zaslon in uporabniku ne omogoča pomanjševanja okna.

Hm, mar ni prednost Windowsov, da lahko teče v ozadju več programov naenkrat? Nad uporabniškim vmesnikom pa se ne morem pritožiti. Lepo dodelan, s 15 ikonami, katerih pomen je takoj jasen. Pohvalno je tudi, da je mogoče vsako fotografijo povečati oziroma pomanjšati po želji, kar je še posebej pomembno pri branju časopisnih izrezkov. Program teče primerno hitro že na 386dx/40 s 4 MB-i spomina, čeprav je priporočena konfiguracija 486dx/40 s 4 MB-ajti spomina. Fotografije popotresne Ljubljane so delo Wilhelma Helferja, fotografa, ki se je odzval na razpis Ljubljanskega mestnega sveta. Predstavljajo hiše, ki so bile namenjene rušenju. Napravil je tudi serijo fotografij malega formata, na katerih mu je uspelo ujeti atmosfero v Ljubljani v dneh po potresu. Razglednice ilustrirajo popotresno izgradnjo Ljubljane in so tisti medij, s katerim se je novica o potresu razširila v svet. Dodana sta tudi dva mestna načrta iz leta 1896 in leta 1902 ter regulacijska načrta Camilla Sitteja in Maksa Fabijanija. Na koncu se nahaja še nekaj člankov iz dnevnega časopisja in revijalnega tiska, ki predstavljajo prve novice o potresu in zapise o zastavljeni obnovi.

Na kratko: CD je lepo dodelan tako grafično kot vsebinsko. Zapolnil je praznino, ki je na tem področju do sedaj obstajala in dokazal, da tudi NUK stopa v korak s časom. Lepo je tudi, da je mogoče program pognati direktno s CD plošče in tako prihraniti dragocen prostor na disku. Napake pa so, da okna, v katerem teče program ni mogoče poljubno nastavljati ter da program sam ne omogoča direktnega izvažanja tekstov in slik (ki jih je res veliko) v druge aplikacije, ampak je treba iti po daljši poti in slike, ki so shranjene v “bmp” formatu, pobrati direktno s plošče. Tu moraš imeti tudi malce sreče in uganiti, katero sliko iščeš, saj ti ime samo ne pove ničesar. CD bo mesto našel na mizi vsakogar, ki take podatke potrebuje ali pa je samo zaljubljen v Ljubljano. Primeren je tudi kot poslovno darilo, saj je tekst tako v slovenščini kakor tudi v angleščini. Slike pa tako ali tako govorijo samo zase.

lzdelava: i-Rose, LAŠKO

AVTOR: David Glumac

Monitor, 8. 2. 1996

Sorodni članki