Računalniški molj, ki bo pomagal knjižnim moljem

Programski paket za vodenje knjižnic Molj 2.0 podjetja I-Rose, zmagovalec natečaja ministrstva za kulturo, bo postal standard slovenskih knjižnic.

Novembra 1992 je ministrstvo za kulturo objavilo razpis se je prijavilo osem ponudnikov, izbran pa je bil programski paket Molj 1.0, ki so ga napisali sodelavci podjetja I-Rose iz Laškega.

Razvoj je trajal približno poldrugo leto, ves čas pa ga je nadzorovala strokovna skupina Narodne in univerzitetne knjižnice, ki jo je imenovalo ministrstvo. Prejšnji teden so v Cankarjevi knjižnici na Vrhniki, eni od sedmih testnih, potekale predstavitve izboljšanega paketa za vodenje knjižnic Molj 2.0 in uporabniška srečanja zdajšnjih in prihodnih uporabnikov – predstavnikov splošnoizobraževalnih knjižnic tretjega, četrtega in petega tipa. Kakor se za programski paket spodobi, je njegov razvoj le pogojno sklenjen: v različico 1.0, ki jo je izbralo na razpisu ministrstvo, so morali avtorji vnesti zahtevane popravke in izboljšave, seveda pa podjetje načrtuje nadaljnji razvoj programa in novo različico. Molj se zdaj (ali pa se še bo, ko bodo vse knjižnice ustrezno opremljene – ve se, da v svoji ubožnosti zaostajajo za različnimi standardi) že uporablja praktično v vseh slovenskih slovenskih splošnoizobraževalnih knjižnicah 3., 4. In 5. tipa – takih je okrog petinštirideset -, skupaj s prejšnjo različico pa ga uporablja tudi približno štirideset osnovnih in srednjih šol. Kot je mogoče izvedeti iz letošnje “modre knjige” ministrstva za kulturo, je za realizacijo projekta Molj letos namenjenih približno šestindvajset milijonov tolarjev. Ministrstvo je s pomočjo strokovne skupine, ki je spremljala razvoj, dopolnjevanje in preizkušanje Molja ter njegovo usklajenost z določili in zahtevami razpisne dokumentacije, 20. maja letos opravilo sklepni pregled in oceno programa: zaradi dodelanosti in usklajenosti z zahtevami, je skupina predlagala naročniku, da Molj 2.0 prevzame kot izročitveno različico paketa.

Razumljivost, enostavnost, avtomatizacija

Programski paket Molj je primeren za vsa knjižnična opravila strokovnih, specializiranih, šolskih ter splošnoizobraževalnih knjižnic: pisan je tako, da je razumljiv in enostaven za uporabo. Avtomatizira ponavljajoča se opravila, izposojo, nabavo, izdelavo statistik, označevanje knjig, vodi inventarne in kataloške knjige, vodi evidenco periodike, skrbi za redno vračanje izposojenega gradiva, obračunava članarine, zamudnine, odškodnine in opomine, vodi knjige dobaviteljev, signatur itd. Avtomatsko oblikuje inventarno in kataloško knjigo in določi knjižničnemu gradivu inventarne knjige in druge poljubno oblikovane izpise uporabnika (omogočeno je razvrščanje: Molj je prijazen in zna na primer članom knjižnice, mlajšim od deset let, poslati vabilo na uro pravljic), upošteva pa tudi statusne razlike med knjižničnim gradivom in statusne razlike med posameznimi uporabniki, člani knjižnice. Podatkovnim bazam je mogoče dodajati variabilne zapise in spominska polja. Podatki so lahko sestavljeni iz slik, zvoka in teksta. Programski paket Molj prepozna zapis COBISS in omogoča neposredno povezavo s sistemom OPAC/COBISS, torej medknjižnično komunikacijo, izmenjavo podatkov in podatkovnih baz, uporabniku pa je omogočen tudi prenos podatkov iz drugih programov, ki jih zdaj uporabljajo slovenske knjižnice (SAOP, VIR, KIR). Knjižnice, opremljene z Moljem, se bodo potemtakem lahko medsebojno povezovale praktično brez omejitev.

Črtne kode namesto vnašanja številk

Paket Molj omogoča pregled knjižničnega gradiva na štiri različne načine, od navadnega sekvenčnega pregledovanja do izredno učinkovitega iskanja besed in fraz, rezultate pa je mogoče razvrščati po štirinajstih različnih ključih. Veliko pozornost so avtorji paketa namenili varovanju njihove konsistentnosti kot kriptografski zaščiti in varovanju vsebine pred krajo. Zaščita je po njihovih zagotovilih tako učinkovita, da uporaba ukradenih podatkov ni mogoča. Med najpomembnejšimi modeli programskega paketa Molj so katalogizacija in izposoja, statistika, deziderat, emulator VT320, kopirne baze in sistem pomoči: deloma v okolju Windows 3.1, skupaj pa zaokrožujejo okolje, v katerem je mogoče izvajati vsa knjižničarska opravila od izposoje, naročanja, katalogizacije, povezav z drugimi knjižnicami do statistike in izpisa ustreznih kataloških listkov in poljubnih seznamov in bibliografij. Izposojo olajšuje sistem črtnih kod (seveda le v knjižnicah, kjer so se temu že lahko prilagodili – taka, je na primer ljubljanska knjižnica Otona Župančiča -, drugod knjižničarji še zmeraj vsak dan vtipkujejo gore številk). Molj je pisan tako, da polno uporabnost pokaže šele v računalniškem omrežju, seveda pa lahko v manjših knjižnicah programsko opremo uporabljajo tudi na enem računalniku. Letos je bilo v skladu s sklepom vlade financiranje treh osrednjih knjižnic (Centralne tehnične, Univerzitetne v Mariboru in NUK) spremenjeno tako, da njihovo dejavnost v celoti financirajo “matična”ministrstva: ministrstvo za kulturo je prevzelo financiranje programa NUK. Nakup knjižničnega gradiva za splošnoizobraževalne knjižnice se je letos nominalno povečal za štirideset odstotkov. Nakup knjig je bil – kot poroča ministrstvo – sicer prioriteta, vendar pa podatki kažejo, da glede na podražitev knjig položaj ne bo boljši od lanskoletnega. Za nakup gradiva je petinšestdesetim slovenskim splošnoizobraževalnim knjižnicam (in eni potujoči ozirioma bibliobusu) namenjeno nekaj manj kot dvesto štirinajst milijonov tolarjev.

Multimedijski kotički v knjižnicah

Ko bo Molj 2.0 popolnoma preizkušen in dodelan, bo predstavljal standard opremljanja knjižnic, ki uporabljajo osebne računalnike. Podjetje bo dvakrat letno organiziralo srečanja uporabnikov, kmalu bo začel izhajati uporabniški bilten, ponuja pa tudi telefonsko podporo in modemsko pomoč. Avtorji (podjetje zastopa direktor Janez A. Korun, ki nam je tudi prijazno posredoval opis programa) bodo tudi v prihodnosti razvijati paket v skladu s standardi knjižničarske stroke in zahtevami matične službe NUK in strokovne skupine ministrstva za kulturo. Nadaljni razvoj paketa bo prinesel avtomatske in za uporabnika transparentne povezave med knjižnicami, ki bodo uporabljale Molj 2.0 in tistimi, ki uporabljajo programsko opremo COBISS. Prav tako naj bi povečali podatkovne baze sistema in jih naredili bolj odprte. Zdaj pripravljajo prenos novitet v lokalne baze knjižnic prek modema ali z disket, ne bodo pa spregledali tehnologije CD-ROM. Z vpeljavo pogonom za CD-ROM v računalnike splošnoizobraževalnih knjižnic bi po mnenju podjetja i-Rose dosegli dostopnost multimedijskih enciklopedij, raznih poslovnih imenikov, atlasov in podobnih elektronskih knjižnih izdaj najširšemu krogu bralcev.

Avtor: Igor Bratož

Delo, 7. 7. 1994


Sorodni članki